Categories
Uncategorized

“FOTO GAGİN GÖZÜNDEN İZMİR YAHUDİLERİ VE KARATAŞ” SERGİSİ VE “İZMİR’DE YAHUDİLER” KİTAP LANSMANI

İzmirli Fotoğraf Sanatçısı Selim Bonfil’in, “Foto Gagin Gözünden İzmir Yahudileri ve Karataş” adlı fotoğraf sergisi 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde 6 Nisan 2022’de ziyaretçileri ile buluşacak. Aynı gün 15:30-18:30 saatleri arasında “İzmir’de Yahudiler- Antik Smyrna’dan Günümüze” isimli kitabın da lansmanı yapılacak.

İzmirli Fotoğraf Sanatçısı Selim Bonfil’in kentin ilk fotoğrafhanelerinden biri olan ve 1902 ile 1968 yılları arasında faaliyet gösteren Foto Gagin’in fotoğraflarından oluşan “Foto Gagin Gözünden İzmir Yahudileri ve Karataş” adlı sergisine ev sahipliği yapacak.
 
İzmir Musevi Cemaati Vakfı’nın Avrupa Birliği desteğiyle gerçekleştirdiği “Despertar(Uyanış) İzmir” adıyla bilinen “İzmir Musevi Cemaatini Kapsayıcı Liderlikle Güçlendirme Projesi” kapsamında 6-18 Nisan 2022 tarihleri arasında müzemizde ziyaret edilebilecek sergide Foto Gagin tarafından çekilen stüdyo fotoğrafları, düğün- aile fotoğrafları, o dönemin Karataş semtini ve semtteki yaşamı anlatan fotoğraflar yer alacak.
 
Sergide “İzmir’de Yahudiler- Antik Smyrna’dan Günümüze” adlı Gözlem Kitabevinden yeni çıkan kitabı satışta bulabilirsiniz. Zengin fotoğraflar ve arşiv belgeleriyle desteklenen kitapta tarihsel bilgilerin yanında, düğünlerde ne yenirdi, hastanelerde hangi tedaviler uygulanırdı, kadınlar sokağa çıkarken nasıl giyinirdi, hangi batıl inançlar vardı, okullarda eğitim nasıldı gibi kültürel zenginlikleri anlatan bölümler de yer alıyor. Bu çeşitlilik, kitabı merakla eline alacak her okura ilginç gelebilecek bir hikâye vadediyor… Kitabın mimarlarından Selim Bonfil, kitabı imzalayacaktır.
 
Foto Gagin Projesi’nin bir tesadüf sonucu ortaya çıktığını anlatan Selim Bonfil, “Yaklaşık on yıl önce eşim ile birlikte İzmir Yahudileri üzerine sözlü tarih çalışmaları yapmaya başladık. Bu çalışma sırasında ailelerin fotoğraf albümlerinde Gagin damgasına sıkça rastladım. Araştırmalarımın sonucunda Gagin’in kurucusu Aleksandro Gagin’in Arjantin’deki torununun oğluna, onun aracılığı ile de Gagin Ailesi’ne ulaştım. Ellerindeki fotoğrafları benimle paylaştılar. Bunlara çeşitli sahaflarda ve tanıdık ailelerde bulduğum fotoğraflar da eklendi. Hazine böylece oluştu. Sonrası, bu hazineyi Karataş’ta zaman ve mekan perspektifiyle derlemeye kaldı” dedi.
 
Çalışmanın yaklaşık 6 ay sürdüğünü belirten Bonfil, “Stüdyoda çekilmiş çok sayıda portre, aile fotoğrafı, düğün fotoğrafı, fotoğrafhaneden görüntülerin yanında Karataş semtine ait çok sayıda fotoğrafa ulaştım. En çok dikkatimi çeken konu o dönemde Karataş’ta yaşayan Yahudi, Müslüman, Rum, Ermeni ve bütün azınlıklar arasındaki sevgi ve saygı. Aralarındaki bağ o kadar kuvvetliymiş ki fotoğraflara bakınca kimin Yahudi kimin Müslüman olduğunu ayırt etmenin imkanı yok” diye konuştu. Bonfil sergide yer alan fotoğrafların fotoğraf meraklılarına dönemin fotoğraf sanatı konusunda pek çok ipucu vereceğini de sözlerine ekledi.

Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No:39 Beyoğlu İstanbul
+90 (212) 292 63 33/34
info@muze500.com

By muratdevres

Academic Coordinator of the project Rememberings

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s